Pierwszy krok – 123 PLN

Jedna z zasad Kaizen brzmi : Wybieraj proste rozwiązania, nie czekając na te idealne. Najprostszym sposobem na rozpoczęcie przygody z pieniędzmi musimy nauczyć się je gromadzić. Nawyk gromadzenia pieniędzy ma być dla nas tak nieprzerwany jak oddychanie i równie niezauważalny.

W różnych mądrych księgach poruszających tematykę finansów króluje zasada „płać najpierw sobie”. Podpisuje się pod nią obiema rękami i nogami. Dlatego proponuję abyś drogi czytelniku tego bloga płacił najpierw sobie za zarządzanie swoimi finansami. Wiem, że to może wzbudzić w Tobie zarówno śmiech jak i zarzut o schizofrenię, jednak, kto zarządza Twoimi finansami? Kto dąży do tego abyś miał lepiej? TY! Więc zapłać za to sobie! Ile?

Podstawowymi problemami osób zaczynających oszczędzanie jest tzw. Przeciąganie liny w jedną i drugą stronę. Najpierw zaczynasz oszczędzać po 30 % swojego dochodu, aby się wykazać przed samym sobą, a potem, po 2 % bo widzisz, że zaczynasz dochodzić do ściany szaleństwa.

To ile w końcu? Proponuję 100 netto, czyli 123 PLN. Jest to dosyć uczciwa zapłata za zarządzanie pieniędzmi. W końcu finansiści zarabiają sporo, to, dlaczego Ty nie możesz? Jest to też taka kwota, której zniknięcia nawet nie poczujesz.

Proponuję, więc założyć konto oszczędnościowe i ustawić sobie przelew na wyżej wymienioną kwotę w dniu wypłaty. Tak aby nie musieć pamiętać. Najlepiej zapomnieć o Tym koncie ( tylko nie zapomnij drogi czytelniku loginu i hasła). To jest nasze 100 % normy.  Jest to pierwszy krok w stronę naszej finansowej niezależności.

Advertisements

2 thoughts on “Pierwszy krok – 123 PLN

  1. Mam konto oszczędnościowe, problem w tym że ilekroć brakuje mi pieniędzy i nie mówię tu o pieniądzach na jedzenie czy rachunki ale na jakieś babskie przyjemności zaraz robię przelew z tego konta na normalne i tak w kółko, Oszczędzanie nie jest moja mocna strona niestety.

    Lubię to

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s