Pierwsze dochody.

Drogi czytelniku – właśnie zarobiłeś swoje pierwsze pieniądze. Są to pieniądze z odsetek na Twoim koncie oszczędnościowym. Wiem – są to grosiki. Jednak miliony składają się właśnie z takich grosików. Najciekawsze jest to, że aby zarobić te grosiki nie musiałeś zrobić KOMPLETNIE NIC. NADA!

Oczywiście zaraz pojawi się pokusa, aby zabrać naszą „pensję” i przeznaczyć bieżące wydatki, jednak tak jak w pisałem w poprzednim poście – mieliśmy zapomnieć o tym koncie 🙂

Aby inaczej zobrazować groszową sprawę wykonaj ćwiczenie, które z powodzeniem stosuję ja i udało mi się do tego namówić moją żonę. Polega na tym, że co wypłatę odkładamy do słoika cały bilon poniżej 1 PLN. Pod koniec roku wybieramy z tego słoika i idziemy na wspólny obiad razem z deserem.

Już widzę, jak zadajesz pytanie „No dobrze, ale bogaci ludzie nie doszli do milionów oszczędzając na koncie po 123 PLN”. Na pewno w tym stwierdzeniu jest sporo racji. Jednak nikt nie patrzy na 2 aspekty:

  • Wszystko wydając też nie doszli do bogactwa.
  • Nie doszli do bogactwa nie mając środków na inwestycje.

O ile punkt pierwszy nie wymaga większego wyjaśnienia to chciałbym się skupić na punkcie drugim. Aby był zwrot z inwestycji, należy zainwestować, aby zainwestować, należy mieć co. Odwrócona dedukcja pokazuje, że warto kumulować kapitał w szczególności, kiedy, nie ma się jeszcze pomysłu, w co zainwestować. Dodatkowo, aby wejść w niektóre inwestycje ( np. akcje, fundusze itp.), wymagane jest posiadanie kwoty minimalnej. Można te pieniądze potraktować na początek, jako bufor przed niespodziewanymi wydatkami.

Advertisements

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s