Podatek bankowy – Fakty i mity.

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że tego typu wpisy na tym blogu chciałbym traktować jako rzadki wybryk niż standard. Nie mieszam się w politykę i nie chciałbym, aby były poruszane tutaj tematy z tym związane. Jednak w polskiej blogosferze narodziło się dużo mitów i niedomówień. Dlatego chciałbym też wtrącić swoje 3 grosze.

Pierwszy i najczęściej podnoszony argument to, że podatek bankowy przyczynił się do zmiany tabeli opłat i prowizji.  Po części jest to racja jednak jak by się nad tym zastanowić to czemu podnosili również w 2014 ? Banki ostatnio nie mają dobrej passy : polisolokaty , kredyty frankowe, interchange, nadużywanie BTE ( Bankowy Tytuł Egzekucyjny). Wszystko to sprawiło, że wprowadzony teraz podatek bankowy jest tylko pretekstem do wprowadzenia większych podwyżek. Dlaczego ?

Polska jest znakomitym przykładem na to, że banki traktują nas jako „dojną krowę”. Łupią człowieka na każdym kroku. Słynny raport nomen omen Goldman Sachs opisuje portal NaTemat : http://natemat.pl/97041,banki-w-polsce-maja-jedne-z-najwyzszych-oplat-i-prowizji-w-europie-raport-goldman-sachs-uderza-w-polska-bankowosc

Pokażę to na jednym przykładzie jakim jest opłata Interchange.

„Ja mu wilcze doły, a on mi bukłaczkiem”

Schemat działania Interchange przedstawię na podstawie opracowania NBP „Analiza funkcjonowania opłaty interchange w transakcjach bezgotówkowych na rynku polskim” .Interchange

W raporcie tym jest napisane również, że Polska w 2011 roku miała jedno z najwyższych opłat Interchange w Europie .  Miała aż 1,6 % od każdej transakcji ! Czyli w każdej wydanej stówie 1,6 PLN to był haracz dla banku.

Świetnie oddaje to poniższy rysunek:

Karty

Opłata  ta została obniżona ustawą do 0,5 % czyli dwukrotnie !  Jak bardzo spadłyby zyski banków pokazane jest w poniższej tabeli zaczerpniętej z dokumentu „Analiza skutków obniżenia opłaty interchange w Polsce” z sierpnia 2015 . Autorem jest NBP.

banki

 

Oczywiście banki musiały powetować sobie stratę więc zrobiły następujący manewr – wprowadziły opłatę za kartę ( 3-4 PLN), wprowadziły minimalny limit transakcji /na miesiąc oraz zaczęły likwidować programy typu moneyback.

Zadziwiające jest jednak to, że mimo wprowadzenia opłat zwiększyła się liczba kont a co za tym idzie również ilość wydanych kart. W niektórych bankach ilość wydanych kart jest większa niż ilość nowych kont bankowych. http://prnews.pl/raporty/raport-prnewspl-rynek-kont-osobistych-i-kw-2015-6550884.html

Oznaczać to może tylko tyle, że albo ludzie mają to gdzieś, albo jednak konta są darmowe . Argument o bezpłatnych kontach ROR może być KONTOMIERZ : http://kontomierz.pl/porownywarka-kont-bankowych/ranking?account_usage_id=190111

W moim banku –Alior- też została zmieniona tabela prowizji i opłat. Przeczytałem 3 razy tego PDF-a ze zmianami. Za te usługi z których korzystam będę miał podwyżkę… 0 PLN. Słownie zero złotych. Fakt – nie mam karty płatniczej, ani do bankomatu. Jest mi niepotrzebna.

Nie mam żadnego kredytu, więc nic mnie nie trzyma w tym banku. Jestem lojalnym klientem, ale do czasu. Niech mi tylko coś podniosą o 1 złotówkę to zabieram pieniądze i idę gdzieś indziej.

 Poza tym:

  • Nie wszystkie banki łapią się na podatek bankowy np. SKOK i bank pocztowy. Choć z drugiej strony gdyby był mega odpływ do tych podmiotów to pewnie by się załapały na próg podatkowy.
  • Artykuł 14 podatku bankowego brzmi : Wprowadzenie podatku nie może stanowić podstawy do zmiany warunków świadczenia usług finansowych i ubezpieczeniowych wykonywanych na podstawie umów zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy. Wiem, że brzmi to jak zaklęcie, ale pamiętajcie UOKIK nie śpi. Już w tym roku wlepił kary Aliorowi i ING za publikacje tabeli opłat i prowizji niezgodnie z prawem.
  • „Chytry 2 razy traci”. Jeśli jednak banki podniosą opłaty, to ludzie pozamykają konta , potną karty płatnicze lub będą korzystali z alternatywnych metod płatniczych np. BLIK.
  • Może się okazać, że „plastik” okaże się luksusem za który trzeba będzie płacić. Na rok 2013 około 37% Polaków nie posiadało kart płatniczych. Sporo.

EDIT : zapomniałem jeszcze, że według dyrektywy UE do końca 2016 roku banki obowiązek oferowania darmowego konta podstawowego. Więcej szczegółów tutaj : http://prnews.pl/hydepark/kazdy-bank-bedzie-musia-oferowac-darmowe-konto-6551121

Źródła jakie wykorzystałem do napisania tego artykułu:

  1. Analiza funkcjonowania opłaty interchange w transakcjach bezgotówkowych na rynku polskim. NBP.
  2. Analiza skutków obniżenia opłaty interchange w Polsce. NBP
  3. Zwyczaje płatnicze Polaków NBP.
Advertisements

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s