Oszczędzanie

Witajcie !

W większości polskich blogów o oszczędzaniu i finansach osobistych można natknąć na dosyć oklepany wzór dotyczący tworzenia oszczędności. Wygląda on mniej więcej tak :

dochody – wydatki = oszczędności 

Wzór wydaje się być poprawny, jednak trzeba się zastanowić, w jakim stopniu motywuje do oszczędzania. Zaraz pojawią się stwierdzenie – „Jak mi coś zostanie to wpłacę …„.  Najczęściej jednak nie zostaje i motywacja do oszczędzania pryska jak bańka mydlana.

Pewien człowiek powiedział „Nie oszczędzaj tego co zostanie po wszystkich wydatkach, lecz wydawaj po odłożeniu oszczędności”. Kto to powiedział ? Odpowiedź będzie na samym końcu posta. Jak według tego zdania by wyglądał wzór:

dochody – oszczędności = wydatki

Jaka jest przewaga tego rozwiązania ? Uczy lepszego zarządzania pieniędzmi, ponieważ jasno wykreśla nam granicę od razu, na początku planowania budżetu. Traktujemy to jako pewien rodzaju podatek. Wydatki stałe. Pieniądze które mielibyśmy wpłacić na samym końcu dziwnym trafem zawsze się rozchodzą, na rzeczy bardziej potrzebne lub nie. Tutaj nie ma takiego strachu. Poza tym odsetki z oszczędności mogą być traktowane jako dodatkowy dochód na wydatki. Można także skorzystać z dobrodziejstw procentu składanego o którym pisałem już wcześniej. Oczywiście, jeśli zostaną nam nadwyżki to możemy również je dołożyć do naszych oszczędności. Robert Kiyosaki napisał w swojej książce takie oto zdanie: „Płać najpierw sobie”. Oszczędności są według tego wzoru niczym innym jak „zapłatą” za zarządzanie pieniędzmi.

PS Autorem cytatu jest Warren Buffet

Advertisements

5 thoughts on “Oszczędzanie

  1. Dobrze powiedziane, jednak trzeba bardzo dużej dyscypliny żeby po wypłacie przelać określoną kwotę na konto oszczędnościowe czy rachunek maklerski, wiem po sobie. Dopóki nie „sformalizowałem” zarządzania pieniędzmi, ciężko mi to szło 🙂 Pozdrawiam!

    Lubię to

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s