AntyKaizen życia codziennego

Chciałbym się z Wami podzielić pewnymi przemyśleniami na temat pewnych niedogodności życia codziennego które irytują

 1. Monety 1,2,5 groszy -Zlikwidować te monety. Nic tak bardzo nie irytuje jak cena 4,59 lub 3,99. Przy kasie zawsze jest pytanie „ma pan końcówkę ?” i potem sypanie drobniakami które walają się po portfelu. Każdy  odkłada te monety do słoików i przy kasie jest znowu ten sam problem i tak w kółko. Stale więc tych monet brakuje, a koszt wytworzenia 1 groszówki to 2,5 grosza. Widać więc piramidalny bezsens ekonomiczny. Czesi wpadli na to już w 2003 roku, a Słowacy rok później.
 2. Wymagany dowód osobisty na Poczcie Polskiej – Bezsens. Kurierzy doręczający przesyłki nigdy nie sprawdzają, a w tym rachitycznym tworze jakim jest Poczta Polska bez dowodu nic się nie załatwi. Po co więc numer przesyłki i 4 SMS z informacjami o jej statucie . Nie można by to zrobić jakimś QR kodem  na smartfona lub chociażby SMS zwrotnym? Skoro tak można z biletami lotniczymi, to ze zwykłą przesyłką się nie da ? Nic dziwnego, że Poczta Polska a przegrywa walkę z InPostem.
 3. Brak możliwości płacenia kartą lub SMS w urzędach, za tzw. Opłatę skarbową.
 4. Jednorazowe reklamówki. Każdy ma w domu reklamówkę w której znajdują się inne reklamówki. Podczas zakupów i tak zawsze bierzemy kolejne, które albo się poszarpią w drodze do domu i trzeba je wyrzucić, albo składujemy je w domu lub… wyrzucamy.
 5. Brak oznaczeń na etykiecie produktu do jakiego pojemnika na śmieci mamy wrzucić dane opakowanie.Mam tu na myśli segregacje. Nie jest to takie oczywiste w niektórych przypadkach. Bo np. kartonowe opakowanie od mleka nie jest do końca kartonowe ( w środku jest tzw. sreberko). I tu uwaga zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z 2005 ten odpad należy wrzucać do pojemnika „Tworzywa sztuczne”
 6. EPUAP , PUE, Emp@tia – Nie działa. Jestem gorącym orędownikiem korzystania do kontaktu : Państwo <—> Obywatel za pomocą elektronicznych kanałów. Jednak te nie działają. Pokazało to składanie wniosków na 500+, gdzie o godzinie 11 portale te odmówiły współpracy. Min. Anna Streżyńska zapowiedziała udrożnienie – będę się tej sprawie uważnie przyglądał.
 7. Brak czegoś takiego jak elektroniczny dziennik budowy. Na pewno przerwałoby to obieg dokumentów drukowanych, które na końcu i tak muszą być zeskanowane. Może kiedyś napiszę o tym więcej.

Jeśli coś was denerwuje to podzielcie się tym w komentarzach.

Edit : 27.07.2016 : O mamo! Chyba ktoś się zaczytuje się w tym blogu !! Ledwo napisałem o braku możliwości płatności kartą w urzędach a tutaj już zapowiedź wiceministra, że do końca 2017 w każdym urzędzie zapłacimy kartą. Więcej TUTAJ

Edit 22.09.2016 : Widać nie tylko ja myślę o środowisku i upraszczaniu pewnych spraw. Ministerstwo Środowiska chce wprowadzić większe opłaty za jednorazowe reklamówki. Więcej :TUTAJ

Advertisements

3 thoughts on “AntyKaizen życia codziennego

 1. Jeśli się nie mylę, w niektórych urzędach (samorządowych) można płacić kartą, ale taka płatność jest powiększana o prowizję (sklep zapłaci ją na ogół sam, urząd – nie), więc średnio to się opłaca. Reklamówki – jeśli są duże i mocne, zużywam je jako worki na śmieci – jest ekologiczniej i oszczędniej 🙂 Podoba mi się pomysł z oznaczaniem do jakiego pojemnika wrzucić opakowanie.

  Lubię to

 2. Mnie strasznie irytuje jak mi w sklepie Pani mówi z wielkim fochem że nie ma wydać tak jakby to byla moja wina i jakby jej generalnie było bardzo nie na rękę że jej tu przylazłem nieprzygotowany. To jedna z tych drobnych spraw które zacząłem dostrzegać po dłuższym pobycie za granicą – tam kasjer w kasie dba o to żeby część pieniędzy co jakiś czas zamienić u menagera na bilon. I nigdy nie proszą żebym im doszukał jakąś cholerną końcówkę żeby mieli jak wydać, co więcej jak kiedyś nauczony naszym doświadczeniem chciałem im tę końcówkę dorzucić to spojrzał na mnie jak na wariata że już przecież dałem mu za dużo to po jaką cholerę jeszcze chcę dodawać.

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s