Dochód gwarantowany

Ostatnio przeczytałem ciekawy artykuł na blogu Stowarzyszenia Libertarieńskiego odnośnie mechanizmu, jakim jest dochód gwarantowany. Artykuł jest dostępny TUTAJ

Wpis ten jest niejako odpowiedzią i wyjaśnieniem niektórych kwestii:

 1. Nie ma na razie dowodów na to, jak twierdzi Standing, że dochód gwarantowany powoduje wzrost motywacji do podjęcia pracy. Uważam, że jest wręcz przeciwnie: zasiłki powodują rozleniwienie i zniechęcenie do (poszukiwania) pracy.”
  Rozumiem, że ktoś to zmierzył i jeśli tak to na pewno przedstawił odpowiednie badania. Mogę więc prosić o link ? Jeśli nie, to jest to równie gołosłowne.
 2. „W tym miejscu należałoby przypomnieć słowa Margaret Thatcher: „Nie ma czegoś takiego jak publiczne pieniądze. Jeśli rząd mówi, że komuś coś da, to znaczy, że zabierze Tobie, bo rząd nie ma żadnych własnych pieniędzy”.”
  Zaraz, zaraz, powiedziała to po podniesieniu podatku VAT , czy przed ?
 3. „Jaki jest sens płacenia państwu pieniędzy tylko po to, by je następnie zwracano (w części lub w całości)?” Teoretycznie zgoda tylko autor, nie wziął uwagę kilka czynników :- Pieniędzy które zostały zarobione np. w UK i przesłane do Polski , szarej strefy itp. Pieniądze te „wchodzą” lub „wypływają” do lub z  systemu dopiero po jakimś czasie i dzięki temu można zwiększać/ zmniejszać kwotę dochodu gwarantowanego.
 4. „Ale jest również drugi problem, związany z otrzymywaniem dochodu gwarantowanego przez osoby zamożne: propagatorzy tej idei chcą w ten sposób niwelować nierówności. W jaki sposób tego dokonać, skoro osoby lepiej sytuowane otrzymają tyle samo, co osoby biedniejsze? Czy to rozwiązanie nie spowoduje dalszego wzrostu poczucia niesprawiedliwości w danej społeczności?” Od razu nasuwa mi się jeden cytat „Czemuś głupi? Boś biedny. Czemuś biedny ? Boś głupi” i tym sposobem krąg biedy się zamyka. Widać to szczególnie w krajach gdzie inflacja cen żywności jest mniej więcej równa wzrostowi pensji. Osoby takie nie są w stanie w stanie poprawić swoich warunków materialnych, tylko pracują nad utrzymaniem obecnego stanu posiadania. Kolejnym dobrym cytatem jest „pracuj mądrzej, nie ciężej”. tj osoby które pracują na podstawowej pensji mogą dodatkowo mieć kapitał na szkolenia lub założenie własnego biznesu bez troski o byt. Obecnie bankructwo firmy oznacza dramaty wielu rodzin. Wiadomo, nie wszyscy w ten sposób to wykorzystają jednak zmniejszy się odsetek ludzi pracowitych, ale biednych. Może się pojawić również zysk z kapitału o czym pisał  Louis Kelso twórca ekonomii binarnej. TUTAJ można sobie poczytać na temat ekonomi binarnej .
 5. „Likwidacja miejsc pracy z powodu automatyzacji i robotyzacji w jednym miejscu, spowoduje przesunięcie zaoszczędzonych w ten sposób środków do innych obszarów gospodarki, dzięki czemu osoby zwolnione z powodu zastąpienia ich miejsca pracy maszynami, znajdą zatrudnienie w innej branży.”  No i ?
  Z moich obserwacji wynika, że pensje za 50 lat ulegną spłaszczeniu. Aby to zobrazować
  —->|Niskie pensje | Średnie pensje | Wysokie pensje|<—- zmieni się w
  —————->| Średnie pensje |<——————
  bo likwidacja miejsc pracy dotyczy również tych wysoko płatnych – np. maklerów giełdowych , menedżerów itp.
 6. „Niepotrzebne byłyby wtedy system ubezpieczeń społecznych, płaca minimalna czy układy zbiorowe. Pytaniem pozostaje: jakim i czyim kosztem miałoby się to odbywać? Oczywiście kosztem reszty pracujących, jak i samego pracodawcy.” Tutaj czegoś nie rozumiem. Skoro nie będzie systemu ubezpieczeń społecznych to zarówno pracodawca jak i pracownik miałby o ZUS do podziału więcej. Nie mielibyśmy też kosztownej biurokracji w ZUS, więc mniejsze obciążenie dla pracodawcy i pracownika. Płaciliby tylko dochodowy.
 7. „Bezpieczeństwo pracownika można wzmocnić w inny sposób, bez „ponoszenia ofiar”: rozwiązaniem jest deregulacja zawodów, zniesienie koncesji i zezwoleń na prowadzenie większości typów przedsiębiorstw oraz drastyczna obniżka podatków, co pozwoli czującemu zagrożenie utraty pracy pracownikowi szybko założyć własną firmę i konkurować ze swoim byłym pracodawcą o klientów.” Jaasne 😛 Szczególnie jak się pracuje w IKEA, lub PKN Orlen 😛 .
Advertisements

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s